TRUPUTIS INFORMACIJOS APIE ŽMONES SU NEGALIA:
- Net milijardas žmonių gyvena su vienokios ar kitokios formos negalia.
- Žmonių su negalia poreikiai yra įtraukti į JT tikslus (JT darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 m. ir naujoji miestų darbotvarkė).
- Europos Sąjungoje apie 24% 16 m. ir vyresnio amžiaus asmenų pranešė, kad jie turi negalią. Maždaug kas septintas žmogus nuo 15 iki 64 metų amžiaus turi kokią nors negalią, o dažniausiai – judėjimo negalią. Kitos dažniausios negalios rūšys yra pažintiniai, regėjimo ir klausos sutrikimai.
- Didelė dalis gyventojų yra vyresnio amžiaus ir dauguma jų turi įvairių sveikatos sutrikimų. Pagyvenusių žmonių skaičius ES ženkliai išaugs: nuo 101 milijono 2018 m. iki 149 milijono – 2050 metais.
ŽMOGUI SU NEGALIA REIKIA:
- Žmonių su negalia apsilankymo kultūros paveldo objektuose dažnumas: niekada (68,5%), 1 – 3 (21,2%); 4 – 6 (6,3%) ir daugiau kaip 6 (4,1%);
- 12% atsakymų apie kliūtis, trukdančias aplankyti kultūros paveldo objektus arba dalyvauti kultūrinėje veikloje, buvo: „Kultūros paveldo objektai yra per toli arba sunkiai prieinami“;
- „Euan’s Guide“ – tai interneto šaltinis, kurį rengia ir skaito žmonės su negalia. Jame jie dalijasi atsiliepimais ir apžvalgomis apie vietų pasiekiamumą bei bendrus savo poreikius: ar yra akliesiems pritaikytos ekskursijos, kokia patalpose erdvė, apšvietimas, kokios siūlomos savarankiškos ekskursijos, ar yra didesni liftai/keltuvai, ar gali lankytis autizmo sutrikimą turintys asmenys, ar įrengtos geriamojo vandens stotelės, indukcinės kilpos, teikiama informacija, reklama, ar yra iškabos, tualetai.
- Pasak Europos muziejų organizacijų tinklo, prieinamumas turi daug aspektų: aplinka, aiškinimas, skaitmeninis prieinamumas, transportas, informavimas, darbo grafiko lankstumas. Darbuotojai turi būti apmokyti spręsti visus šiuos klausimus.
NEGALIA, KULTŪRA IR DARBO RINKA:
- Kultūra gali vaidinti svarbų vaidmenį kuriant ES ir prisideda prie socialinės sanglaudos ir įtraukties.
- „Segmentas, kuriame daugybė klientų“: vidutiniškai kas antras lankytojas su negalia atvyks kartu su vienu lydinčiu asmeniu.
- Kultūros ir kūrybos sektoriai vis dažniau vertinami kaip ekonomikos augimo varomoji jėga, ypač kaip darbo vietų kūrimo šaltinis. ES juos remia per programą „Kūrybiška Europa“ ir darbo planą kultūros srityje.
- 3 milijonai aukštojo mokslo institucijų studentų visoje ES studijuoja su kultūra susijusiose srityse, o bibliotekose, muziejuose ir kitose kultūros įstaigose dirba daugiau nei 600 000 darbuotojų.
- ES Taryba ragina Europos Komisiją „toliau skatinti švietimą kultūros paveldo klausimais, didinti visuomenės supratimą apie kultūros paveldo tvaraus vystymosi galimybes ir skatinti visuomenės dalyvavimą šiame procese“.
- Tyrimo „Žemėlapių sudarymo įgūdžių ir mokymų poreikis siekiant pagerinti prieinamumą teikiant turizmo paslaugas“ rezultatai atskleidė, kad vykdoma nemažai mokymų apie prieinamumą/pasiekiamumą, tačiau tie mokymai yra labai išsklaidyti pagal vietos, regiono arba šalies pajėgumus, nėra nuolatiniai, yra prieinami per mažai asmenų ir suteikia tik pagrindinę praktinę patirtį; ES nėra su prieinamumu susijusio turinio, integruoto į pagrindinio kurso programą.