Usposabljanje predavateljev za visokošolski program Erasmus+ projekta ACCESSCULT
Med 27. septembrom in 1. oktobrom 2021 je Filozofska fakulteta, Univerze v Ljubljani iz Slovenije gostila virtualni izobraževalni dogodek (Learning, Teacching, Training Activity C1) projekta ACCESSCULT: Usposabljanje predavateljev za visokošolski program »Dostopna kulturna dediščina za vse«.
V sodelovanju s partnerji iz Španije, Italije, Litve, Velike Britanije in Slovenije je Univerza v Ljubljani pripravila usposabljanje za 10 predavateljev in raziskovalcev, ki bodo pripravili učne vsebine in implementirali visokošolski program »Dostopna kulturna dediščina za vse« s študenti preko 6 mesečne testne faze v študijskem letu 2021/2022. Namen študijskega programa je razviti znanje in senzibiliteto (oz. rahločutnost) študentov in strokovnjakov za multidisciplinarni, veččutni in sodelujoči pristop dela s kulturno dediščino, z namenom doseganja boljše dostopnosti za osebe z invalidnostmi ter osebe iz drugih ranljivih skupin.
Dogodek je odprl dekan Filozofske fakultete, Univerze v Ljubljai, prof. Dr. Roman Kuhar, ki je poudaril pomembnost dostopnosti kulturne dediščine, ter dr. Peter Simonič, namestnik predstojnika Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo, v okviru katerega je bil dogodek organiziran. Dr. Simonič je povabil predavatelje in udeležence k sodelovanju pri pripravi posebne številke nove znanstvene revije Worlds/Svetovi, ki bi s prispevki osvetlili dostopnost do kulturne dediščine.
Usposabljanje je trajalo pet dni in je bilo razdeljeno na tri dele. V prvem delu smo poslušali o vzpostavljanju in pomembnosti muzejske etike. Sklop predavanj o novih muzejskih in dediščinskih paradigmah, ki so vodile do novih pristopov k dostopnosti kulturne dediščine, je bil preložen v bližnjo prihodnost, zaradi zdravstvenih zapletov predavatelja. Drugi del je bil bolj interaktiven in udeležence spodbudil, da so spregovorili o različnosti, uspešni medsebojni komunikaciji in izkušenjskem učenju. Tretji, zadnji del, se je osredotočal na potrebe in izkušnje oseb z invalidnostjo na področju kulturne dediščine. Poleg visokošolskih (akademskih) predavateljev so organizatorji povabili k sodelovanju strokovnjake in kulturne delavce iz različnih organizacij in institucij kot tudi osebe z invalidnostjo, ki delajo na področju kulturne dediščine, da bi osvetlili situacijo in pristope dostopnosti za osebe z invalidnostjo. Skupaj z udeleženci so predavatelji razpravljali o veččutnih, inkluzivnih in participativnih pristopih k dostopnosti kulturne dediščine.
Vsi trenerji so bili mednarodno priznani strokovnjaki na njihovih področjih. Dogodek je osvetlil in ovrednotil pretekle in sodobne izkušnje, ki bodo vodile k dostopnosti za vse v prihodnje.
Predstavitev usposabljanja v mendarodnem znakovnem jeziku